Brněnský herec Michal Isteník získal cenu Thálie!

Již od roku 1993 vyznamenává Herecká asociace divadelní herce prestižní Cenou Thálie.

Během dvanácti let doputovalo mnoho skleněných váz také do Městského divadla Brno, herci a herečky z tamního souboru se pravidelně objevují v širších i užších nominacích. I letos „Mrštíci“ zabodovali: herec Michal Isteník získal Thálii za hlavní roli Čičikova v inscenaci Mrtvé duše!
Hodnotící komise shrnula a popsala jeho bravurní výkon takto: „Michal Isteník suverénně ovládá jeviště svým dokonale hlasově a pohybově vykresleným charakterem úlisného a vypočítavého podvodníčka, který sází na lidskou hloupost. Nejen bravurně zvládá komické situace, ale elegantně vystupuje i z role a nabízí divákovi vlastní komentáře, jimiž svou jevištní postavu ironizuje.“
Groteskní komedii Mrtvé duše uvedlo Městské divadlo Brno ve světové premiéře loni v září na Činoherní scéně v dramatizaci Štěpána Otčenáška a Hany Burešové, která se také ujala režie.
Příběh Gogolova groteskně realistického románu je založen na nádherné anekdotě a kouzelné mystifikaci. Jedná se o dobrodružnou pouť zchudlého šlechtice Čičikova, který si usmyslel zbohatnout nákupem zemřelých nevolníků, z nichž statkáři museli do příštího sčítání lidu platit daně. Na tyto „mrtvé duše“ chce Čičikov získat dotaci či půjčku na půdu od státu. Jeho cesta po statkářích odhaluje pitoreskní ruskou společnost své doby stejně jako pestrobarevnou galerii výrazných lidských typů se všemi jejich směšně zápornými stránkami.
Kromě Isteníka byla nominována i Zdena Herfortová za temperamentní ztvárnění role Ody Mae Brownové v muzikálu DUCH a do širší nominace se probojoval i Milan Němec se svým doktorem Frankensteinem v muzikálu Mladý Frankenstein.
Kdo je Michal Isteník
Michal Isteník (na snímcích) nastoupil do angažmá MdB po ukončení svého studia na JAMU v roce 2008. Kromě své domovské scény úzce a dlouhodobě spolupracuje také s brněnským Buranteatrem, v jehož představeních ztvárnil nejednu ústřední roli (Skleněný zvěřinec, 39 stupňů, Pan polštář ad.) a kde představil svoji prvotinu, kterou napsal spolu s Adamem Doležalem, původní western Spálená země. V uplynulých letech hostoval v Divadle U Stolu či HaDivadle. Věnuje se také práci s televizí (seriál Kancl) a Českým rozhlasem. Cení si rolí jako D´Artagnan (Tři mušketýři), Andrej Prozorov (Tři sestry), Šprýmař (Síla zvyku), Mucha (Muchova epopej), Dante (Měsíční kámen), Ludvík Grübel (Všemocný pan Krott), Lancelot Gobbo (Benátský kupec) a samozřejmě Čičikov (Mrtvé duše). Jeho nepřehlédnutelné herecké schopnosti byly oceněny Cenou Alfréda Radoka, kdy byl zvolen odbornou porotou za talent roku 2011.  
Text: Jan Marek, foto: Jef Kratochvil