V Brně odstartoval Studentský měsíc stavbou májky

BRNO - Studenti na brněnském centrálním náměstí Svobody postavili májku, čímž slavnostně odstartovali takzvaný Studentský měsíc.

Oslavy jara a studentského života nepředstavuje jen jednodenní hudební festival pod širým nebem, ale hned několik doprovodný akcí. Poprvé se odehraje například charitativní běh, jehož startovné poputuje na pomoc autistickým dětem a léčbu muzikoterapií. Majálesový měsíc završí festival na brněnském výstavišti, který připadá na sobotu 4. května.

Cimbálová muzika, studenti všech brněnských univerzit, kandidáti na Krále a Královnu Brněnského Majálesu se svými družinami a slavnostní vztyčení májky. Tak vypadala atmosféra na náměstí Svobody ve čtvrtek 4. dubna. Studenti brněnských škol tam společně postavili májku, čímž zahájili takzvaný Studentský měsíc. „Studenti vysokých škol se sešli u Mendelovy univerzity v Brně a májku nazdobili všemi reprezentačními barvami univerzit. Pak vyrazili na náměstí Svobody, kde májku společnými silami postavili. Letos poprvé o výběru stromu na májku hlasovali Brňané na Facebooku. Vyhrál to strom veverkovník, který věnovala Mendelova univerzita v Brně,“ popisuje jedna z organizátorek Majálesu Eliška Matyášová.

Při stavění májky byli také poprvé představeni kandidáti na Krále a Královnu Majálesu ze čtyř brněnských univerzit (VFU, VUT, MU, MENDELU). Do majálesových oslav se zapojila též Univerzita obrany. 

Majálesový měsíc? V Brně se odehraje první charitativní běh či soutěž studentských kapel

Díky Majálesovému měsíci studentů se mohou lidé poprvé zapojit do charitativní akce Běžím se srdcem. Ta se koná 13. dubna na Kraví hoře. „Výtěžek z registračního poplatku, takzvaného startovného, věnujeme Nadačnímu fondu Kometa, konkrétně na pomoc autistickým dětem a léčbě muzikoterapií. Trasa bude rozdělena do dvou kategorií, nejdelší čítá 7 kilometrů. Minimální hodnota startovného je 200 korun,“ říká Kamila Hausknechtová, která má v rámci Majálesu charitativní běh na starost. Pro dětské běžce jsou připraveny i menší závody, které jsou bez registrace.

Mezi tradiční doprovodný program patří též volba Krále a Královny Brněnského Majálesu v kategorii pro vysoké školy, pro střední školy se odehraje volba Prince a Princezny. „Kandidáti na Prince a Princezny jsou z řad studentů a studentek středních škol. Cílem je zapojit co nejvíce brněnských studentů. Kandidáti se zúčastní i tradičního průvodu,“ dodává Kamila Hausknechtová. Studenti středních i vysokých škol se mohou zapojit rovněž do soutěže studentských kapel. O vítězné kapele rozhodnou návštěvníci už 17. dubna v brněnském klubu Eleven. Vítěz si zahraje na Brněnském Majálesu, který se odehraje v sobotu 4. května na brněnském výstavišti.

Studenti se během dubna zúčastní i dalších prospěšných akcí, jako je třeba Studentské odpadkobraní. „Studenti vysokých škol vyrazí 25. dubna do brněnských ulic sbírat odpadky, loni se této akce zúčastnily desítky studentů,“ říká jeden z organizátorů David Peštál.

Všechny akce doprovodného programu mají Brňany naladit na hlavní den oslav, kterým je letos 4. květen. „V tento den vyjde z náměstí Svobody průvod tvořený kandidáty na Krále a Královny Majálesu, jejich družinami a dalšími studenty z jednotlivých univerzit. Průvodu se zúčastní i vybrané kapely. Z centra města se členové průvodu dostanou až na brněnské výstaviště, kde otevřou jeho brány a zahájí hlavní program festivalu,“ uvádí Peštál. Na tom zahrají kapely Kryštof, Rybičky 48, Ben Cristovao, Jelen nebo například Marek Ztracený.

O festivalu Majáles

Majáles je oslava jara a mládí, širší program oslav je prezentací studentských dovedností a hlavní den oslav tvoří tradiční majálesový průvod a velký open-air festival, na kterém se volí Král a Královna studentů. Brněnský Majáles 2019 je největší open air festival pro mladé na jižní Moravě. Hlavní den oslav se uskuteční v sobotu 4. května 2019 na brněnském Výstavišti.

Kompletní informace lze najít na webu www.brno.majales.cz.

(niv)