Bošovická zoo chová papouščí raritu,jako jediná v Evropě

BOŠOVICE (okr. Vyškov) - Papouščí zoologická zahrada v Bošovicích na Vyškovsku oficiálně  představuje další letošní novinku a také  raritu mezi papoušky. Jedná se o kogny smaragdové, jihoamerické papoušky, dosahující velkosti asi třiceti cm.

 

Krásné smaragdové zbarvení peří patří úžasným, velmi přívětivým papouškům, jejichž domovem je oblast jižní Chile a Argentiny až po Ohňovou zemi. Jsou nejjižněji žijícími papoušky na světě.

 

Obývají velmi nehostinnou oblast And s oceánským podnebím – krátkými, chladnými léty. Zimy jsou v této oblasti dlouhé a středně mírné, sněžit může i během léta. Chladná a vlhká léta napomáhají zachovávat staré ledovce v této oblasti.

 

Kogna smaragdový jižní patří k vzácným druhům papoušků jihoamerického kontinentu.V zimním období migrují více na sever a v tu dobu je možné papoušky pozorovat v hejnech až o 100 kusech. Živí se semeny a různými bobulemi. Velmi rádi vyhledávají semena šišek blahočetů. Hnízdí nejčastěji v prosinci a to v dutinách datlů. Samice snáší 4 – 7 vajíček.

 

Kogna smaragdový jižní se poprvé objevil v Evropě v roce 1866 - v londýnské zoologické zahradě. V roce 1970 byly kogny chovány v zoo v Anglii, později v Amsterodamu a Berlíně. A právě  v berlínské zoo se v zajetí podařil první odchov tohoto papouška /září 1972/, bohužel mláďata uhynula.

V současné době jsme jedinou zoologickou zahradou v Evropě, která kogny smaragdové jižní chová a vystavuje v expozicích. Rozhodli jsme se pro skupinový chov celkem 6 kusů papoušků. Své místo kogny našly v pavilonu amazoňanů. Papoušci jsou ve stáří 6 -  12 měsíců a v novém prostředí si zvykli velmi rychle.

 

Jinak již tuto neděli od 14:00 a pak od 16:00 pořádá zoo komentované prohlídky papoušků. Nenechte si je ujít!

(niv)

Foto - Papouščí zoo Bošovice