Nový památný strom v Moravském krasu sto kmenů, je to rarita

VILÉMOVICE (okr. Blansko) - Správa Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Moravský kras letos na podzim vyhlásila zcela netypický památný strom.

Touto raritou je mohutný dřín obecný, který se zařadil k pouhým pěti dalším památným dřínům v České republice. Je zajímavý tím, že má více než sto kmenů vyrůstajících ze společných kořenů.

Strom se nachází nedaleko obce Vilémovice, na okrouhlíku mezi Vilémovickou a Macošskou škrapovou strání. Tento impozantní polykormon s více jak sto kmeny dlouho unikal pozornosti, jelikož byl součástí kompaktního porostu dřevin a objeven byl až při jejich výřezu, který je v lokalitě pravidelně prováděn s cílem udržet v těchto místech charakter skalnaté stepi.

Dřín je ve výborné zdravotní kondici, Správa CHKO Moravský kras proto doufá, že se jím budou moci po dlouhou dobu těšit turisté putující po červené turistické značce z Vilémovic k propasti Macocha.

Největším polykormonem je Pando.  Jde o nejtěžší žijící organismus na světě. Jedná se o rozsáhlou kolonii výmladků topolu osikovitého (Populus tremuloides), které mají společný kořenový systém a jsou geneticky totožné. Roste v USA ve státě Utah.

Celková hmotnost rostliny se odhaduje na 6000 tun, její stáří je odhadováno na 80 tisíc let. V ploše zabírá klon 43 hektarů. Výmladky čítají 40 000 kmenů, z nichž nejstarším je 130 let.

(niv)

Foto - CHKO Moravský kras