Zámek v Rájci zve na záplavu kvetoucích kamélií

RÁJEC (okr. Blansko) - Provoněné právě kvetoucími kaméliemi jsou skleníky zámku v Rájci na Blanensku, kde tým zahradníků pečuje již přes čtyřicet let o jednu z největších kolekcí těchto rostlin ve střední Evropě.

Za tu dobu vyšlechtili 250 nových druhů kamélií. Skleníky již jsou otevřeny pro veřejnost. Keře kamélií v nich lze obdivovat až do dubna. Od 8. do 17. března pak budou vazby z kamélií vystaveny v komnatách nedalekého rájeckého zámku.

Prezentace těchto rostlin, vykvétajících v nejrůznějších variacích od čistě bílé, přes desítky odstínů růžové a červené až po temně rudou, je největším lákadlem této památky. Každý rok přiláká do jeho skleníků i komnat přes 10.000 lidí. Zájem turistů o rájecké kamélie vzrůstá.

„Celkem bylo dosud popsáno asi 60.000 druhů kamélií. My jich máme v naší kolekci přes 400, a to v nejrůznějších barevných kombinacích. Schází nám nejtemnější rudé kamélie. Některý z takto kvetoucích druhů chci získat do našich sbírek,“ řekl Právu vedoucí zámeckého zahradnictví Evžen Kopecký. O kamélie v Rájci pečuje tým pěti odborníků.

Jen málokdo z návštěvníků zámku ví, že kamélie jsou pojmenovány po brněnském přírodovědci a lékárníkovi Jiřím Kamelovi (1661-1706), který v 17. století pobýval na Filipínách a pro vědu popsal tamní rostliny i s jejich léčivými účinky. Kamélie lze najít v přírodě především v Japonsku, které ale Kamel nenavštívil. Kamélie patrně ani nikdy nespatřil. Jméno po něm dal těmto rostlinám z úcty ke Kamelovi švédský botanik Carl Linné.

(niv)