Krajští radní řešili v Blansku problém přemostění a prohlédli si nemocnici

BLANSKO - Starosta Blanska Jiří Crha (ODS) řešil v uplynulých dnech s náměstkyní jihomoravského hejtmana Taťánou Malou (ANO) a krajským radním pro zdravotnictví Milanem Vojtou (ANO) problém přemostění řeky Svitavy na Staré Blansko a poté si oba krajští radní prohlédli nová pracoviště v městské nemocnici. 

Projektová dokumentace na stávající most u železniční zastávky Blansko-město se už podle starosty Crhy zpracovává s tím, že výše společné investice města a kraje se odhaduje na 300 milionů korun včetně zamýšleného kruhového objezdu. „Na Starém Blansku bydlí asi 2500 lidí, a když se na železničním přejezdu spustí závory, tak se okamžitě v dopravní špičce tvoří kolony,“ podotkl Crha.

Podle něj by se mohlo začít stavět v roce 2021. „Jednáme přitom i se SŽDC, zda by se na investici finančně podílela, protože v letech 2021 až 2023 navíc čeká tuto páteřní trať na koridoru Břeclav-Děčín výluka a bude kvůli tomu zavedena náhradní autobusová doprava,“ zdůraznil starosta s tím, že jde o strategickou stavbu pro život lidí v Blansku. 

Ve staré městské části je totiž rozvíjející se průmyslová zóna, takže může kdykoliv nastat problém pro složky IZS, které třeba při vypuknutí požáru v některém z podniků musejí kvůli spuštěným závorám místo složitě objíždět. Náměstkyně hejtmana Taťána Malá přislíbila, že k problému svolá společné jednání se správou železniční cesty. 

Radní Vojta se zajímal o městskou nemocnici, které poslal Jihomoravský kraj loni dotaci 4,5 milionu korun. Starosta Jiří Crha ho požádal, zda by byl možný příspěvek kraje na stipendia pro studentky střední zdravotnické školy v Blansku. Ty jdou totiž často po maturitě pracovat mimo obor a blanenská nemocnice se pak potýká s nedostatkem kvalitních sester. Právě stabilizace zdravotnického personálu je přitom podle ředitelky nemocnice Vladimíry Danihelkové jednou z letošních priorit. Mzdy lékařů, sester a ošetřovatelek totiž v zařízení, které má spádovou oblast až 150 tisíc lidí, tvoří přes 60 procent provozních nákladů.

Oba krajští radní si pak se starostou Jiřím Crhou a místostarosty Františkem Hasoněm (KDU-ČSL) a Ivo Polákem (ČSSD) prohlédli loni vybudovanou novou magnetickou rezonanci za víc než 55 milionů a zrekonstruovanou rehabilitaci za 32 milionů korun.

(niv)