Rybáři vysadili do řeky v Blansku a okolí pstruhy

BLANSKO - V pondělí 15. dubna, den před zahájením lovu lososovitých ryb ve pstruhových vodách, vypustili rybáři do řeky Svitavy v Blansku a dalších obcích asi čtyři metráky pstruhů duhových.

Podle hospodáře blanenského rybářského spolku Miroslava Odehnala jde o rybářský svátek. „Pstruhy rozvezeme po celé délce toku, který máme na starosti, tedy od jezu v Doubravici nad Svitavou až po jez na Klamovce v Blansku. Jde o úsek řeky dlouhý více jak dvanáct kilometrů,“ uvedl Miroslav Odehnal.

Podle něj to však není jediná ryba, kterou už rybáři do řeky letos vysadili. „Od začátku března se ve Svitavě prohánějí pstruzi potoční a v nadjezí také kapři. Dále budou následovat ostroretky, lipani a další druhy ryb, které v průběhu roku do řeky vysadíme,“ sdělil hospodář spolku.

Podle předsedy spolku rybářů v Blansku Martina Skláře je v poslední době největší hrozbou nejen pro všechny lososovité ryby sucho, které téměř znemožňuje odchovávat pstruhy v malých přítocích řeky Svitavy.

„Ze sedmi potoků dnes již můžeme hospodářsky stabilně využívat jen tři, proto jsme nuceni většinu ryb nakupovat u rybníkářů. Další problém je velký výskyt rybožravých predátorů, kterých je na Svitavě opravdu hodně. Není těžké pozorovat norky, čápa černého, volavky bílé i popelavé. Nejhorší jsou však vydry říční, které rybí společenstva doslova decimují,“ posteskl si Martin Sklář.

I přes veškeré problémy, které rybáři v jejich úseku řeky Svitavy mají, však kolegům z Petrova cechu popřál, aby jim zahájení pstruhové sezóny vyšlo nejen počasím, ale i pěkným úlovkem.

(niv)