Firma Thermo Fisher Scientific otevírá specializovanou laboratoř. Umožní práci s rizikovými biologickými vzorky

BRNO – Společnost Thermo Fisher Scientific patří k předním výrobcům elektronových mikroskopů a spektrometrů. Ve svém brněnském technologickém parku vyrábí vědecké přístroje, které dodává největším výrobcům elektroniky, farmaceutickým firmám nebo předním výzkumným institucím. Nově se rozroste o laboratoř typu BSL2, která je uzpůsobena pro práci se vzorky z kategorie „biohazard“.

Thermo Fisher Scientic svým zákazníkům nedodává pouze samotné přístroje, ale nabízí jim celý výzkumný postup, tzv. workflow. Jedná se o kompletní proces od přípravy vzorku, přes pozorováni, sběr a zpracování obrazu v mikroskopu až po uchování dat. Právě z tohoto důvodu bylo nezbytné vybudovat laboratoř, která by umožnila vývoj těchto postupů na reálných vzorcích – tedy stejných s jakými pracují samotní výzkumníci. Zároveň bylo nutné zamezit riziku pro zdraví zaměstnanců a eliminovat dopad na životní prostředí.

„Na vývoji zmíněných postupů Thermo Fisher Scientific spolupracuje s předními výzkumnými institucemi, jako je například brněnský CEITEC, britský Rosalind Franklin Institute či Max Planck Institute z Německa,” říká Tomáš Vystavěl, manažer výzkumu a vývoje v Thermo Fisher Scientific.

Nová laboratoř je unikátní svojí velikostí a blízkostí výrobních kapacit. Není zcela běžné, aby laboratořemi podobného typu disponovali samotní výrobci elektronových mikroskopů. „Zkratka BSL2 označuje stupeň biologického rizika a celkově existují čtyři kategorie laboratoří,“ vysvětluje Tomáš Vystavěl. „Naše nová laboratoř umožňuje práci s biologickými vzorky, které mohou být pro zdraví potencionálně nebezpečné. Bavíme se tedy například o spavé nemoci, borelióze, chlamidiové infekci nebo chřipce,“ dodává.

V oblasti přírodních věd (life-science) se elektronové mikroskopy využívají ve stále větší míře. Tahounem této kategorie jsou hlavně farmaceutické firmy, které elektronové mikroskopy využívají při vývoji nových léků a pro personalizovanou medicínu, která se zabývá optimalizací léčebných a diagnostických postupů u konkrétního pacienta s využitím moderních informatických metod.

THERMO FISHER SCIENTIFIC

Thermo Fisher Scientific je světovým lídrem produktů pro vědu s obratem 24 miliard USD a více než 70 000 zaměstnanci v 50 zemích světa.

Brněnské technologické centrum sídlící v Brně na Černovických terasách je největší výrobou elektronových mikroskopů na světě. Společnost zaměstnává téměř 1 200 odborníků zejména specialisty v oblasti vývoje softwaru, fyziky, elektroniky, konstrukce, ale také logistiky. Již několik let je také největším exportérem v Jihomoravském kraji a v letošním roce obhájila titul Zaměstnavatel roku Jihomoravského kraje.

(niv)